Vídeň (Rakousko)

Vídeň

Katedrála Stephansdom

Katedrála Stephansdom

Hlavní město Rakouska a bývalé hlavní město rakousko-uherské monarchie. Světová metropole a sídlo mezinárodních organizací. Město, které je často srovnáváno s Prahou. Srovnávat je zbytečné, neboť každé z těchto měst má něco, co to druhé nemá. Nicméně podobností s Prahou ve Vídni najdete požehnaně a Čech mluvící slušně německy se ve Vídni brzo bude cítit jako doma. V metropoli na Dunaji stále žije česká minorita, nicméně se zmenšuje a otisk české stopy tak ve Vídni v současnosti uzříte hlavně skrze původní česká jména nebo názvy. Na ulicích, v metru nebo v obchodech často, kromě turistů, uslyšíte jazyky zemí bývalé Jugoslávie. Vídeň přijala tisíce uprchlíků vyhnaných konfliktem z let 1992 – 1995. Tito se většinou ve Vídni úspěšně integrovali, mezi sebou však hovoří stále svojí mateřštinou. Vídeň je okázalá a pompézní svými paláci a katedrálami a tudíž není divu, že centrum města bylo v roce 2001 zařazeno na seznam památek UNESCO. Ve Vídni najdete vše, na co si můžete ve velkoměstě vzpomenout. Opera, vídeňský valčík, koncerty, výstavy, divadla a kavárny. Pohoda na každém kroku. K tomu paláce, parky a muzea. Vídeňské sladkosti jako Mozart Kugeln a čokoládový dort Sacher jsou světově vyhlášené. Pokud se chcete vzdělávat, potom Vídeň je to správné místo. University a knihovny jsou k dispozici, stejně tak zoologická zahrada, Motýlí dům (Schmetterlinghaus) i Dům živých mořských živočichů (Haus des Meeres), a to ještě zdaleka není všechno.

Rakousko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 11:19

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://rakousko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: východ Rakouska, Bundesland Wien, městem protéká řeka Dunaj

Souřadnice: 48° 12' SŠ, 16° 22' VD

Plocha: 414,90 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 705 080

Vídeň - poloha na mapě

Vídeň - Zajímavosti, památky

Zámek Schönbrunn

Zámek Schönbrunn

Kdo neviděl Stephansdom a Hofburg, kdo nenavštívil Schönbrunn a kdo nebyl v Prátru, tak ten nebyl ve Vídni. Před skvostnou budovou Státní opery začínají okružní jízdy vyhlídkových autobusů s průvodci. Cena projížďky se odvíjí od okruhu, který si vyberete. Pokud nezvolíte žádný, můžete se pěšky vydat po Kärntner Strasse a dojít až na Štěpánské náměstí (Stephansplatz). Cestou máte možnost vybrat si z bohaté nabídky, kterou obchody na této ulici zákazníky přímo lákají k utrácení. Po prohlídce Stephansdomu na vás už bude čekat slavný Hofburg. K němu dojdete po ulicích Graben a Kohlmarkt, přes náměstí Michaelerplatz. Pěší zóny ulic Graben, Kohlmarkt, Kärntner Strasse a jejich okolí jsou ideální pro nákupy v samém historickém středu města. Nejproslulejší nákupní zónou je však ulice Mariahilfer Strasse, nejdelší nákupní centrum s množstvím obchodních domů, obchodů, módních butiků, výstavních síní a samozřejmě kaváren a restaurací. V areálu císařského paláce Hofburg si můžete najmout fiakr a nechat se provézt po staré Vídni. Určitě dojedete k vídeňské radnici (Rathaus), před kterou bývají vyhlášené vánoční trhy. Další perlou, kterou určitě neminete, je kostel Karlskirche na vídeňském náměstí Karlsplatz, který je zářným příkladem barokní architektury.

Císařský zámek Schönbrunn vám připraví další zážitky. Výhodné je nasednout do vláčku a projet celý rozsáhlý zámecký park a spatřit slavnou Napoleonovu fontánu, letohrádek Gloriette a rozlehlou nádhernou zahradu. Zámecký park navazuje na údajně nejstarší zoologickou zahradu na světě založenou v roce 1752. Exotická zvířata jsou umístěna v původním barokním prostředí císařské zoo.

Obří kolo (Riesenrad)

Obří kolo (Riesenrad)

Zábavní park Prátr (Wiener Prater) nabízí nepřeberné množství atrakcí. Nejimpozantnější je obří kolo Riesenrad, které je vysoké 65 metrů a nabízí dechberoucí pohled na město. Atrakce v Prátru jsou cenově přijatelné. Mnohé z nich jsou levnější než srovnatelné atrakce na Matějské pouti. V Prátru se také dobře najíte, je tam mnoho restaurací, některé z nich nabízejí plzeňské nebo Budvar, tak jako třeba restaurace Kolariks.

Z nejmodernějších architektonických celků bude zřejmě nejpřitažlivější čtvrť OSN se svými mrakodrapy.

Pro milovníky sportu bude zajímavé navštívit Dunajský ostrov (Donauinsel), umělý ostrov dlouhý 21 km vytvořený mezi dvěma rameny Dunaje. Na ostrov mají auta zákaz, a tak běžci, cyklisté, bruslaři a další mají možnost plně se zde vyžít. Jedna část ostrova je v letních měsících vyhrazena nudistům.

V turistickém a informačním centru na Albertina Platz, hned za budovou Státní opery, si můžete zakoupit brožurku „Vídeň od A do Z“, ve které na sto stránkách najdete 150 typů na místa a objekty, které stojí za to ve Vídni navštívit. Brožurka stojí méně než 5 EUR. Většina hotelů a penzionů, včetně těch nejlevnějších, vám nabídne zdarma přehlednou mapu Vídně, která dobře poslouží k orientaci ve městě a ještě vám poskytne zajímavé informace.

Městská doprava je přehledná. Snadno se dostanete z jednoho konce města na druhý buď metrem, autobusem nebo tramvají. Jako optimální se pro turisty jeví zakoupení jízdenky s platností 72 hodin, která vás přijde na 13,60 EUR. Tak jako bývá běžné v ostatních světových metropolích, i ve Vídni si můžete koupit speciální turistickou kartu, kterou využijete nejen jako jízdenku na městskou hromadnou dopravu, ale rovněž jako slevový kupon umožňující například zlevněný vstup do  vybraných památek. Vienna Card stojí 18,50 EUR a její součástí je 72 hodinový lístek na městskou hromadnou dopravu.

Stravování ve Vídni


Parlament

Parlament

Ve Vídni nebudete mít problémy se stravováním. Pravděpodobnější je, že budete mít problémy s nadváhou po návratu z Vídně. Vídeňskými specialitami jsou místní klobásy a světově známý smažený řízek, tedy Wiener Schnitzel. Figlmüller, restaurace specializovaná na vídeňské řízky, leží nedaleko Štěpánského náměstí, je často plná turistů a sehnat místo u stolu je problém. To samé se týká také české restaurace Zur böhmischen Kuchl na Schlösselgasse, nedaleko vídeňské radnice, kde dostanete svíčkovou, bramborák a k tomu velkopopovického kozla. Jestliže máte chuť na exotiku, tak si určitě vyberete indickou, čínskou, thajskou nebo vietnamskou restauraci. Dále můžete navštívit restauraci italskou, srbskou, ruskou, maďarskou nebo chorvatskou. Pokud přece jen dáte přednost typické vídeňské kuchyni, tak dobrou volbou je podnik Augustinerkeller na Albertina Platz nebo Siebenstern-Bräu, se svým minipivovarem, na ulici Siebensterngasse. V mnoha restauracích je čepováno české pivo. Budvar, plzeňské, velkopopovické a další. Příjemné posezení je v Prátru v již zmíněné restauraci Kolariks, kde čepují vynikající Budvar a kuchyně je podobná naší české. Jako aperitiv si můžete dát becherovku.


Vídeň - Doprava

Kunsthistorisches Museum

Kunsthistorisches Museum

Rušné a stále rostoucí Vienna International Airport, ležící necelých 20 km jihovýchodně od centra, je jedním z nejdůležitějších vzdušných center v Evropě. Je vybaveno moderními technologiemi a zajišťuje rychlou správu příletů a odletů, čímž výrazně přispívá k pohodlí cestujících. Průměrný přestupový čas je zde 25 minut, tedy nejméně v celé Evropě. Pokud někdy budete muset na váš odlet čekat déle, nabízí vídeňské letiště nové salónky, které vaše čekání učiní příjemnějším. Stejně tak můžete využít perfektních služeb, směnáren, autopůjčoven, restaurací a barů, nebo můžete nakupovat v mnoha letištních obchodech či se přes WiFi připojit k internetu. Parkování na vídeňském letišti je zajištěno na parkovacích plochách, které jsou s letištními budovami propojeny speciálně označenými chodníky. Cenově nejvýhodnější parkování naleznete na parkovišti C, které se nachází několik minut chůze od obou terminálů. Pokud spoléháte na hromadnou dopravu, vlak City Airport Train (CAT) vás z letiště na stanici City Air Terminal, ležící v centru hned vedle stanice metra Landstrasse/Wien Mitte, dopraví za 16 minut a 10 EUR. Na nádraží Landstrasse/Wien Mitte se z letiště taktéž dostanete vlakem, konkrétně pak linkou S7. Za lístek dáte 3,60 EUR a vaše cesta potrvá 24 minut. Do města vás rovněž dovezou autobusy, případně si můžete vzít taxíka. Tento způsob přepravy je sice nejdražší, avšak vídeňská taxi služba je profesionální a nemusíte se tedy bát, že vám jako cizinci taxikář naúčtuje za svezení nesmyslně vysokou sumu, jak se často děje v Praze.

Pokud raději cestujete osobním automobilem, vězte, že z Prahy do Vídně se dá pohodlně dostat za 4 hodiny. Řada hotelů má své vlastní garáže a je výhodné si garážování předem zajistit. Jinak musíte počítat s potížemi při parkování v centru města. Obrovské parkoviště před Hofburgem bývá o víkendech plné, v pracovní dny musíte mít zvláštní povolení. O víkendech se parkuje v centru města bezplatně.

Pohodlně se do Vídně dostanete také vlakem či autobusem. Cesta z Prahy rychlíkem Eurocity i autobusem Student Agency trvá v optimálním případě mezi 4 až 5 hodinami.


Vídeň - Ubytování

Vídeňská státní opera (Staatsoper)

Vídeňská státní opera (Staatsoper)

Ve Vídni je k dispozici celá škála ubytovacích kapacit. Můžete si vybrat luxusní hotel i s luxusní cenou v samém srdci města. Vídeň však není příliš drahé město v porovnání s ostatními světovými metropolemi, v exkluzivním hotelu Hilton, hned u City Air Terminalu, se ubytujete od 280 EUR. Velmi slušné ubytování také najdete v penzionu nebo tříhvězdičkovém hotelu s garáží v ceně kolem 80 EUR za osobu a noc i se snídaní a nemusí to být daleko od centra. Nejlevnější ubytování ve Vídni nabízí hostely od 20 EUR. V období světových kongresů nebo jiných významných událostí bývá obtížné ubytování ve Vídni sehnat, rezervace s časovým předstihem se proto vyplatí.

 
Publikováno: 20.01.2011
Aktualizováno: 12.02.2011
Autor: Stanislav Kulhánek

Diskuze: Vídeň

23.03.2014 22:49 grudis
---.254.broadband11.iol.cz

Vídeň je prima. Když se člověk dorozumí, tak je jako doma.

24.09.2013 14:16 méďa
---.254.broadband11.iol.cz

moc dobré, našel jsem mnohem více užitečných info než jsem potřeboval. díky

29.07.2013 14:08 radim
---.starnet.cz

je to dobré

20.04.2013 15:50 Jája
---.tanet.cz

je to divná stránka delam referat a nic z toho sem nenapsala :p

08.12.2011 13:34 Simona
---.208.99.93.ip.tlapnet.cz

O této stránce jsem nevěděla, spíš je oblíbenější wikipedie, ale tohle nené vůbec špatné ;)

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist